13 Zář

Bavte se, zpívejte a tančete

Myslím, že už bylo napsáno hodně o tom, jak nadšeně prožívám lekce já sama. Ale to by mohlo být dost subjektivní, co myslíte? Poprosila jsem proto také mé klientky o krátkou referenci na mé lekce. Co se jim líbí a co naopak případně na lekcích postrádají. Po dobu mého vyučování jsem se setkávala s pozitivním hodnocením, které mě ještě více posouvalo a dodávalo nadšení a energii do každé další lekce. Musím ale přiznat, že jsem se i několikrát setkala s méně pozitivní reakcí, někdy možná až úsměvnou.

Jedné klientce přišla moje lekce zumby příliš pomalá, další, která byla na té samé lekci zase příliš rychlá. Asi nejvíce mě pobavil komentář po lekci, že jednu z choreografií netančím přesně jako Beto Perez na videu na youtube, které nedávno sledovala. Musela jsem se v tu chvíli vyrovnat s tím, že Beto Perez, zakladatel zumby, opravdu nejsem, ale pracuji na tom. Pak se vám může stát i to, že návštěvnice vaší lekce je takovou milovnicí zumby, že si vytváří své vlastní choreografie, které si nadšeně tančí po celou dobu lekce a nechtěně při tom naráží do ostatních, kteří se snaží tančit podle instruktorky, tedy mě. Před některými lekcemi si klientky zabírají svá místa ručníkem, aby měly jistotu, že na mě dobře uvidí. Na některých chtějí stát co nejdále mimo zrcadla. Takže v celém prostoru zrcadel stojím já, pár odvážných a ostatní by nejraději tančili až v další místnosti.  Nemusíte se bát, nikoho nehodnotím a do ničeho nenutím, je to jen na vás samotných. Mým cílem a zároveň přáním je to, abyste si to užily, měly radost z pohybu, samy ze sebe, prostě byly samy sebou a odcházely s úsměvem na tváři. Je to jednouché – bavte se, zpívejte a tančete. Stejně jako vy nikdy nevíte, co vás v tu danou lekci přesně čeká, musím se přiznat, že já to také kolikrát nevím. A to je na tom to krásné a opravdové. Právě těchto nečekaných okamžiků bychom si měly vážit, protože nás posouvají zase o krok dále a až se s nimi setkáme příště, tak na ně budeme o něco lépe připraveni.

Jelikož se mi všechny reference nevešly na mé stránky do samostatné sekce a některé z vás k tomu přidaly ještě i svůj osobní příběh, rozhodla jsem se, že si určitě zaslouží místo v jednom z mých článků. Protože, co může být více autentické, než osobní zážitky klientek z mé lekce zumby? Podívejte se sami, jaký pozitivní účinek může lekce zumby způsobit?

 

Kateřina

„Když jsem se rozhodovala na VŠE, kam se jít trochu zapotit, škrtla jsem hned fitko, kde to vždycky podivně “vonělo” a zjistila, že tam mám volno na zumbu s Luckou. V životě jsem před tím na zumbě nikdy nebyla a trochu jsem se bála, abych neskončila s podobným pocitem jako při lekcích aerobiku, kde do dnes nevím, jak vypadá step-touch, i když se dělá v každý druhý písničce. K mému potěšení po nás ale Lucka nechtěla žádný zkostnatělý pohyby, které by se skrývaly v žargonu cvičitelek aerobiku, ale taneční pohyby, které často vyjadřují téma příslušné písničky a navíc při nich člověk zápasí se svou vahou a nešikovností. Nejdůležitější na tom vše ale je to, že mě vždycky dokáže vtáhnout do děje a já procházím naprostou katarzí. Po hodině zjistím, že ze mě kape pot a že po závěrečném protažení musím čekat dalších 168 hodin, než si zase dáme do těla. A na co Lucky lekce netrpí je stereotyp. Pokaždé přijde s něčím novým, a navíc její repertoár je dost obsáhlý, takže žádná lekce není stejná. VŠE už je za mnou, za zumbou tam ale chodím stále.“

Jana

“Na začátku jsem zkusila Lucky Zumbu, protože to odpovídalo tomu, co jsem hledala v Měcholupech už dlouho: taneční hodinu v okolí bydliště v rozumnou dobu. Už při první lekci jsem cítila Lucčino zapálení a radost z pohybu, které nelze nesdílet taky. Zjistila jsem, že to je přesně to, co hledám. Veselé, energické choreografie na skvělé písničky v podání Lucky mě vždycky pořádně nakopnou do nového týdne. A občas si pro nás připraví překvapení. Kromě tématických lekcí mě zaujalo tango nebo jive v zumbovém podání.”