04 Říj

Svět zumby

Ráda bych vás trochu provedla světem ZUMBY. Jak vlastně vznikl jeden z nejpopulárnějších fitness-tanečních programů? Některé skvělé nápady, originální myšlenky či převratné objevy vzniknou jednoduše náhodou. A zumba vznikla právě tak. Jednoho dne si kolumbijský lektor Beto Perez zapomněl vzít na lekci aerobiku CD s hudbou. A protože měl u sebe pouze svůj oblíbený mix latinskoamerických písní, použil ho jako hudbu pro svou lekci. Z původní hodiny aerobiku se tak stala první hodina zumby na světě. Během několika měsíců po první improvizované hodině se Betovy hodiny staly úplným „šílenstvím“. Začal být tak oblíbený, že si ho dokonce hudební hvězda Shakira najala jako choreografa pro svoje album „Pies Descalozos“

Program Zumba byl vytvořen kvůli Betově vášni pro latinskoamerickou hudbu, exotické taneční rytmy a fitness. Cítil, že hodina skupinového cvičení musí být zábavná  – s prvky podobnými party, bez přemýšlení. Chtěl, aby se hodin zumby mohli zúčastnit všichni bez ohledu na svou kondici. A to si myslím, že se mu opravdu povedlo. Beto cestuje po celém světě a představuje filosofii zumby. Beto si realizoval svůj životní sen – pomoci lidem vypadat a cítit se lépe, dostat se do formy a zbavit se starostí tancem. S tímto jeho přístupem se naprosto ztotožňuji a naplno se snažím při svých lekcích tuto filosofii předávat.

Co mě vždy naprosto přímo vtáhne do děje tance a úplně zapomenu na všechny mé starosti a svět kolem sebe je právě krásná hudba, kterou si můžete vychutnat na lekcích zumby. Hlavním heslem zumby je „Feel the music“. Používá se převážně latinskoamerická hudba a je zde propojeno několik tanečních a hudebních stylů. Na každé lekci by se měly objevit 4 základní taneční styly, kterými jsou merengue, salsa, reggaeton a cumbia. Samozřejmě si užijete i další taneční styly jako je například flamenco, quebradita, calypso, samba, bachata, cha-cha, rumba, belly dance a mnoho dalších.

Pojďme se ještě trochu podívat na to, kde vůbec vznikly hlavní taneční styly zumby. Za kolébku MERENGUE se považuje Dominikánská republika, dále Haiti nebo Santo Domingo. Tancuje se většinou v rychlém tempu. Běžnými hudebními nástroji jsou tambora, buben kongo, trubky mambo a guiro. Taková rytmická SALSA je směsicí mnoha karibských kultur a je silně ovlivněna Kubou, Afrikou a Španělskem. Populární se stala až v New Yorku a Floridě. Běžnými nástroji jsou tympány, kongo, ozvučná dřívka, trumpeta a trombón.  Rytmy až z Kolumbie – to je pravá CUMBIA, která dominuje také v Jižní Americe, Africe ale i Evropě. Je inspirována tancem afrických otroků, kteří měli u nohy kouli. Cumbia je známá tím, že její hudba má tropickou nebo kreolskou barvu. Klíčovou skupinou nástrojů jsou perkuse, které zahrnují guiro, akordeon a tamboru. REGGAETON pochází z Jamaiky a je velmi populární v Portoriku a v Panamě. Obsahuje tvrdé rytmy a základem jsou bubny. Někdy se mu také říká “hudba ulice”.