27 Zář

Zázračná chia semínka

Velkým hitem v oblasti zdravé výživy se v poslední dobu čím dál tím více stávají chia semínka. Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské, původně pocházejí z Latinské a Střední Ameriky. V minulosti také patřila semínka chia k hlavním potravinám bájných Aztéků. Naši předkové velmi dobře věděli, jaký poklad se v semínkách chia skrývá. Pokud tedy hledáte opravdu vydatný zdroj mnoha proteinů, sacharidů, mastných kyselin, antioxidantů a celého spektra potřebných prvků, jsou pro Vás chia semínka jako stvořená.

O populárnosti této potraviny vás jistě přesvědčí fakt, že obsahují 3x více železa než špenát, 2x více draslíku než banány a 5x více vápníku mléko. A jak by řekl Horst Fuchs při prodeji báječných produktů v TV shoppingu „To ještě není všechno“. Chia semínka obsahují až 9x více rostlinných Omega 3 než sója a 2x více proteinů než ostatní semínka a zrna.

Chia semínka se mohou pochlubit opravdu vynikajícími nutričními hodnotami. Právě proto jsou nedílnou součástí jídelníčku nejen mnoha sportovců, ale i starších lidí, dětí, těhotných žen či vegetariánů a veganů. Semínka chia nemají žádné negativní vlastnosti a proto je mohou konzumovat opravdu všichni.

Věřím, že si chia semínka oblíbíte stejně jako já. Na rozdíl od jiných ryze přírodních potravin nejsou semínka chia hořká, sladká ani slaná. Takže jsou úplně bez chuti, právě proto se dají použít pro přípravu mnoha pokrmů od cereálií, salátů až po sladké či dokonce slané pokrmy. Určitě se nebojte experimentovat a vyzkoušejte vaše různé kombinace.

Pro inspiraci uvádím jeden z mých nejoblíbenějších receptů – Chia pudink s banánem

Pro přípravu budete potřebovat 200 ml mléka, 3 lžíce chia semínek, 1 banán, lžičku medu nebo sirupu z agáve, čerstvé ovoce dle vaší chuti.

Banán rozmixujte s mlékem, přidejte 3 lžíce semínek, dle chuti doslaďte třtinovým cukrem nebo medem. Asi 15 minut nechejte bobtnat. Pokud semínka namočíte přes noc, docílíte tak opravdu pudinkové konzistence. Čerstvé ovoce (jahody, maliny, borůvky,…) můžete vmíchat přímo do pudinku nebo pudink jen ozdobit.

chia

zdroj:http://chia-seminka.cz/