17 Čec

Přeji si být tady a teď

Dříve jsem se hodně nechala ovlivnit tím, co si myslí druzí. Byla jsem schopná strávit celé hodiny nad tím, proč to dotyčný řekl nebo udělal a vytvářela jsem si vlastní scénáře, jak to asi myslel. Trápila jsem se i tím, jak se druzí lidé ke mně zachovali nebo jak se vůbec někdy chováme jeden k druhému. Mnohokrát jsem slyšela, že jsem příliš citlivá na dnešní dobu. Musíte být silní, z ničeho si nic nedělat a moc emoce neprojevovat, protože to se nedělá. Podle mě je to ale největší dar a možná i prokletí zároveň umět vnímat, co druzí cítí a umět jim skutečně naslouchat.

Tyhle myšlenkové pochody mě napadly nedávno, když jsem si sama takhle jednou zašla na kafe. Dříve mi připadalo trapné jít někam sama. Teď to bylo ale úplně jiné. Dokonce jsem si to i užívala a ze začátku mě bavilo jen pozorovat lidi kolem sebe. Musím uznat, že to ale byl chvílemi i smutný pohled, samozřejmě až na těch pár světlých výjimek. Viděla jsem, jak si lidé nechávají proplouvat čas mezi prsty. Sice svůj drahocenný čas tráví společně, ale ve skutečnosti tam vlastně nejsou, sedí naproti sobě a zírají do těch svých super mobilů. Fyzicky je vidíte, ale jinak si lítají v online světě, který je realitě hodně vzdálený. Přiznám se, že když jsem dříve chtěla utéct ze své „reality“, touha být zase online byla obrovská. Po nějaké době jsem ale vlastně zjistila, že ani nevím, co hledám. Jako bych tady ani nebyla. Je to prostě jednodušší sledovat a řešit životy těch druhých než ten svůj vlastní.

Kdybych mohla mít právě teď a tady nějaké přání, tak je to hlavně nepromarnit svůj čas přemýšlením o minulosti a vytvářením iluzí o budoucnosti. Všechno, co se děje, je právě teď a tady. Stačí se jen na chvíli zastavit a trochu se podívat dovnitř sebe. Tam najdeme odpověď na mnoho otázek v našem životě a počet všemožných smajlíků, srdíček, palců a komentářů je opravdu nevyřeší. Vím, že to není jednoduché, ale také vím, že to není nemožné. Poznáte to tak, že najednou přestanete řešit čas, otázka kolik je hodin vás ani nenapadne, čas vám tak přirozeně plyne a vy si užíváte každý moment, který máte. Myslela jsem si, že je to nemožné, ale tenhle pocit naprosté lehkosti jsem zažila nedávno na mé dovolené v Řecku a věřte mi, že je to naprosto nádherné a osvobozující.

Neskutečně mě to motivovalo, udělat ve svém životě několik změn a poslední události to zase vše hezky urychlily a opět mně daly pořádnou lekci. Pořád si říkám, že to nejsou chyby, ale lekce, které se nám budou opakovat do té doby, než je zvládneme, tedy pochopíme, proč se nám dějí. A kdyby vás zajímalo, odkud se vzala tahle skvělá moudra, tak nevycházejí pouze z mé hlavy. A abych nedostala pokutu za krádež jiných mouder, opravdu doporučuji přečíst si knihu „Mnich, který prodal své ferrari“ nebo „Pospěš si a medituj“, které jsem stihla doslova zhltnout během mé dovolené. Pokud máte radši téma zpracované vizuálně podívejte se určitě na film “Be here now” – životopisné drama a velmi silný příběh. A co třeba vyzkoušet rovnou praktický trénink? Protože teoretici jsme většinou všichni úplně nejlepší :-), určitě navštivte kurz mindfullness, který vám pomůže najít cestu, jak si plně uvědomovat to, co prožíváme v přítomném okamžiku a který mohu osobně jedině doporučit.