21 Pro

Saunování je balzám na duši

Kdybych si mohla vybrat nějaké oblíbené místo, kde bych mohla relaxovat, kromě Řecka, Srí Lanky, Nového Zélandu a dalších krásných destinací, tak bych nemusela jezdit daleko. Je to takové malé, teplé a klidné místo, kterému se říká sauna.

Pobytu v sauně jsem se vždy snažila velkým obloukem vyhnout. Nechápala jsem, jak to může mít na někoho pozitivní účinky a ještě si to šílené vedro užívat? Vydržela jsem tam vždy maximálně 5 minut a o co hůře, neskutečně jsem se tam nudila. Pokaždé jsem hned vyběhla ven, rychle do sprchy (studené v žádném případě) a v relax zóně jsem si poseděla tak 5 minut, protože mě to delší dobu nebavilo. Uvědomuji si, že to celé vůbec nebylo o sauně, ale o mně. Neuměla jsem totiž vůbec chvíli zůstat v klidu. Neustále jsem něco dokola řešila a nedokázala jsem ani na malou chvíli ten obrovský příval myšlenek zastavit.

Obdivuji všechny, kteří dokážou „relaxovat“ a jen tak být sami se sebou. Musím uznat, že se mi to začíná pomalu dařit čím dál tím lépe a hodně mi v tom pomáhá právě pobyt v sauně. Vydržím tam už dokonce 3x 15 minut, mezitím si vždy dávám 15-20 minut v relax zóně a postupně se učím vydržet sama sebou. To by vám mohla potvrdit má rodina a přátelé, jak je někdy báječné být a vydržet v mé blízkosti, když jsem nervózní nebo ve stresu.

Stejně jako cvičení, tak i správné saunování vyžaduje určitou pravidelnost. Přestože nejsem mistrem v saunování, neumím mávat správně metličkami a ručníkem při saunových ceremoniálech, tak bych vás ráda provedla světem saunování z mého pohledu, což je pro mě doslova úplný balzám na duši.

Takovým mým oblíbeným saunovým rájem je saunový svět v Hostivaři. Kromě toho, že tam je krásné prostředí, sauny, které mně maximálně vyhovují, tak do konce srpna můžete soutěžit o permanentky. Nikdy jsem sice nic nevyhrála, ale jednou to přeci vyjít musí a tahle výhra by mi udělala opravdu velkou radost.

Za návštěvu tedy rozhodně stojí saunový svět v Hostivaři.  Pokud byste si chtěli předtím ještě zaplavat, mohu vřele doporučit Hotel Step.  Ti z vás, kteří před saunováním upřednostňují ještě navíc cvičení, mohou navštívit například Holmes Place Anděl, kde na vás čeká také velmi příjemná relax zóna s finskou saunou, párou a vířivkou. Doufám, že vám saunování bude přinášet tak skvělý pocit, jako mně samotné. Vždy se cítím úžasně – zregenerovaná, uvolněná, odpočatá, ale zároveň nabitá úplně novou energií.

pravidla saunování

 A jaká pravidla byste měli dodržovat, pokud se chystáte navštívit saunu?

Dodržovat základní hygienické návyky a před vstupem do sauny se důkladně osprchovat.

Před samotným saunováním byste se měli také osušit. Voda kůži ochlazuje a tím mohu být účinky sauny a pocení zpomaleny.

Do saun se vstupuje bez plavek a je nutné, abyste své celé tělo podložili prostěradlem. Buďme ohleduplní jeden k druhému.

Pobyt v sauně by neměl být dlouhý, ale intenzivní. Mně osobně stačí 3x 10-15 minut na prostřední nebo horní lavici.

Nic se nemá přehánět, proto 4. – 5. návštěva sauny může mít už naopak utlumující až unavující efekt.

Nezapomínejte na ochlazení po sauně. Ze začátku zkuste studenou sprchu, pro odvážnější ochlazovací bazének.

saunia-ceremonial-hostivarNebojte se, že:

Budete unavení. Jednou z úžasných vlastností saunování je schopnost snižovat únavu či odstraňovat stres a nervozitu. A navíc v důsledku zlepšení oběhu krve se v poškozených tkáních v páře rychleji léčí poranění svalů, vazů a kloubů. Bezprostředně po saunování můžete cítit mírnou únavu, ale celkově vás sauna nabije pozitivní energií a tělo si odpočine.

Nastydnete. Pravidelným saunováním posilujete obranyschopnost vašeho organismu a nedáte tak šanci virům a bakteriím, které nachlazení způsobují

Zatěžujete srdce. Pravidelné saunování má pozitivní vliv na celý kardiovaskulární systém, posilujete funkci srdce, cév a krevního oběhu jako celku.